Blog

Oblečte svoje auto do novej autoplachty

Každý autičkár vie, že existuje mnoho vplyvov, ktoré poškodzujú vozidlo. Kto by už chcel jazdiť v aute s poškodenou, zanesenou či skorodovanou karosériou. Ako sa účinne chrániť? Efektívnym riešením sú autoplachty. Sú jednoduché na použitie, s nízkymi nákladmi pričom poskytujú absolútnu ochranu pred viacerými vplyvmi. Prečo si teda zadovážiť autoplachtu? Podľa čoho zvoliť správny typ? Na tieto otázky si nižšie skúsime odpovedať.

Čo sú autoplachty?

Autoplachty by sa dali zjednodušene nazvať oblečením pre vaše auto. Ide o veľké plachty uspôsobené na zakrytie celého vozidla, prípadne jeho časti. Ich hlavnou úlohou je chrániť karosériu pred vonkajším poškodením. Autoplachty sú jednoduchou alternatívou pre zabránenie mechanickým poškodeniam.

Na čo sú autoplachty?

Plachty na auto majú za úlohu chrániť karosériu pred poškodeniami rôzneho druhu. Veľkou kategóriu, ktorá azda najčastejšie spôsobuje porušenia, je počasie. Nemožno však vynechať ani poškodenie stromami, kamienkami a zvieratami.

Dážď a sneženie

Aj tieto zdanlivo nevinné poveternostné vplyvy môžu mať neblahý dopad na karosériu. Materiál podlieha korózií niekoľko krát rýchlejšie ak je vystavený kontaktu s vodou. Dážď je samozrejme prirodzený, no ak na ňom bežne nechávate svoje auto po istej dobe očakávajte hrdzavé škvrny. To isté platí aj v prípade sneženia.

Slnko

Parkovaniu na slnku sa vyhýbame hlavne z dôvodu vysokej teploty v aute, no zamyslíme sa niekedy aj nad tým čo také slniečko znamená pre naše auto? Pri stálom parkovaní na slnku sa môžete rovno rozlúčiť s tou krásnou sýtou farbou, za ktorú ste si mastne priplatili pri kúpe. Áno. Pri parkovaní na slnku pomaly ale isto bledne lak.

Krupobitie

Neblahé účinky krupobitia na karosériu sú hádam každému jasné. Ostré kúsky ľadu s ľahkosťou doškriabu lak i sklá. Naviac krúpy obsahujú neželanú vodu.

Stromy

Zaparkovať pod stromom? Super nápad. No je to vždy tak? Zo stromov zvyknú, hlavne v letných mesiacoch, opadávať plody, konáriky, ihličie a ktovie čo ešte. Aj keď sa to možno nezdá systematické poškodzovanie tohto druhu môže spôsobiť veľmi rýchle opotrebovanie aj trvalé znečistenie.

Zver

Vtáky, chrobáky, mačky a to všetko čo sa okolo vášho tátoša každodenne pohybuje dokáže nepríjemne uškodiť. Znečistenia aj priame poškodenia, typu škrabance, sú úplne bežné.

Kamienky a prach

Prach a kamienky karosériu priamo poškodzujú deň čo deň. Jeden odskočený kamienok dokáže prasknúť sklo vášho odstaveného auta. Kontakt s prachom spôsobuje pomalé zanášanie a vedie k trvalým, nielen povrchovým, poškodeniam.

Podľa čoho vybrať správnu autoplachtu?

Výrobcovia ponúkajú autoplachty v mnohých materiálových aj tvarových prevedeniach. Vyberať musíte predovšetkým podľa toho, čo najviac hrozí vášmu autu. Ďalej zohľadnite tvar a veľkosť karosérie.

Materiál

V obchodoch nájdete plachty rôznych materiálov. Od nylonových po najčastejšie PVC plachty. Materiál si voľte zo zásady podľa zaťaženia. Hrubšie plachty ak zvyknete parkovať na rizikových miestach a zasa tenšie ak potrebujete len občasnú ochranu. Väčšina materiálov je nepremokavých a z vnútornej strany vystlaných mäkšou vrstvou. Ak si nie ste istý neváhajte a poraďte sa s predajcom.

Uchytenie

Pri výbere narazíte aj na plachty s rozličným uchytením na karosérií. Voliť možno z uchytení šnúrkami alebo pevnou gumičkou.

Veľkosť

Veľkosť plachty by mala logicky zodpovedať veľkosti vášho vozidla. Dostať je aj takzvané plachty na čiastočné zakrytie. Napríklad len na strechu, alebo najčastejšie na čelné sklo.

Related posts

Leave a Comment